مقالات آتش بازی

جشن فانوس

جشن فانوس

جشن فانوس تایلند

اگر هنگام برگزاری جشن فانوس شما در تایلند حضور داشته باشید با آسمانی تاریک که توسط هزاران فانوس در حال سوختن روشن شده است مواجه خواهید شد. زمان مناسب برای بازدید از تایلند در زمان برگزاری همین رویداد است چرا که تزئینات بی شمار، شناورهای گل آراسته، رژه های پر جنب و جوش، مسابقات، سخنرانی ها و موسیقی سنتی چیزاهایی هستند که میتوانید از دیدنشان لذت ببرید.

در شمال تایلند، جایی که اکثر جشنواره های فانوس برگزار می شود، دو جشن اصلی، یی پنگ و لوی کراتونگ وجود دارد که معمولاً با هم برگزار میشوند. تفاوت اصلی این دو جشنواره در نوع فانوس های استفاده شده است. یی پنگ دارای فانوس های معلق در آسمان است و در Loi Krathong، فانوس های شناور در آب به خدایان رودخانه تقدیم می شود.

جشن فانوس تایلند

جشن فانوس تایلند

یی پنگ

یی پنگ (جشن فانوس) رویدادی است که بیشتر مردم به خاطر فانوس های آسمانی می شناسند. یی پنگ یک تعطیلات رسمی نیست با اینکه یک رویداد عمومی بزرگ است. این جشن در ماه کامل در دومین ماه از تقویم قمری لانا (پادشاهی باستانی شمال تایلند) برگزار می شود. yi به معنای “دو” است در حالی که پن به “روز ماه کامل” ترجمه می شود.

مردم از سراسر جهان می آیند تا فانوس خم لوی را در آسمان رها کنند. خم لوی از ورق کاغذی نازک با پایه ضربدری ساخته شده است که منبع حرارت موم را پشتیبانی می کند. برای حفظ شعله، باید موم را قبل از روشن کردن آن بشکنید. اغلب افراد آرزویی را در قسمت بیرونی فانوس می نویسند و تماشای فانوس تا زمانی که از دید ناپدید شود، خوش شانسی محسوب می شود.

جشنواره فانوس تایلند

جشنواره فانوس تایلند

چندین روز در طول جشنواره یی پنگ وجود دارد که این نوع فانوس ها به آسمان شب پرتاب می شوند. در چیانگ مای، یک فانوس بزرگ توسط گروهی از راهبان کمی قبل از جشنواره آماده میشود. با این حال، این راه اندازی فانوس های بزرگ جزء جشن های رسمی نیست و به مدت سه روز در طول جشنواره، مردم فانوس ها را از انواع مکان ها رها می کنند.

| برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر محصولات و آتش بازی و نورافشانی ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید|

لوی کراتونگ

Loi Krathong، جشنواره فانوس‌های آبی جشن فانوس تایلند، در غروب ماه کامل در دوازدهمین ماه از تقویم قمری تایلند برگزار می‌شود. این جشن برای خارجی ها کمتر شناخته شده است، اما در تایلند جشن بزرگی است.

فانوس های آبی، که به عنوان کراتونگ نیز شناخته می شوند، با پایه ای ساخته شده از تنه درخت موز یا نان پخته شده ایجاد می شود. سپس پایه ها را با برگ های سبز پوشانده و با گل و حلقه تزئین می کنند. یک شمع و عود در وسط قرار میدهند و قبل از رها کردن فانوس به داخل آب روشن میکنند.

فانوس آتش بازی

فانوس آتش بازی

بسیاری از مردم محلی برای کمک به گردشگران در ساخت کراتونگ های خود اقدام میکنند اما شما می توانید فانوس های از پیش ساخته شده خریداری کنید که به راحتی از غرفه های برپا شده در اطراف چیانگ مای در دسترس هستند.

سواحل رودخانه مملو از مردمی است که نشسته اند و قبل از اینکه فانوس‌هایشان را داخل آب رها کنند آرزو میکنند. بسیاری از تایلندی ها می گویند که رها کردن فانوس در جشن فانوس راهی برای رفع مشکلات آنهاست.

فستیوال آتش بازی

فستیوال آتش بازی

درباره فستیوال های آتش بازی جهان بیشتر بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.