آتش بازی یا fireworks چیست؟

01.

آتش‌بازی یا پیروتکنیک کاری تفریحی و نمایشی است که در برخی از کشورها در جشنها و شادمانی‌ها انجام می‌گیرد.
در ساختن لوازم آتش بازی، مواد منفجره ضعیف بکار می‌رود. در لغت نام دیگر آتشبازی هوایی یا زمینی ، نورافشانی نیز می باشد.
در برخی از کشورها مسابقات آتش بازی برگزار می‌شود و سازندگان و طراحان فشفشه می‌کوشند که با ایجاد شکل‌های ابتکاری و ترکیب رنگ‌ها و جلوه‌های ویژه انفجارهای تماشایی و نوینی بیافرینند.

آتش‌بازی در چین پیشینه زیادی دارد و گواهی از آن در آثار مربوط به سلسله هان (پیش از میلاد مسیح) در دست است. اختراع باروت فن و هنر آتش‌بازی را گسترده‌تر کرد. به طوری که آتش بازی یکی از رسوم دیرینهٔ چینی هاست.
در ایران آتش بازی‌ از سوی نهادهای دولتی و سازمان ها در اعیاد و جشن‌های ملی مذهبی انجام می‌گیرد. در چهارشنبه سوری نیز مردم خود به آتش بازي می‌پردازند.
در طول زمان هنر آتش بازی پیشرفت زیادی داشته است امروزه با استفاده از گرد منیزیم و المینیوم و دیگر فلزات نورهای رنگی خیره کننده‌ای در آتش بازی‌ها ایجاد می‌کنند.

نوشته شده توسط فروشگاه آتش بازی

آتش بازی یا نورافشانی از کجا آمد؟!

02.

چين با قدمت ٢٥٠٠ ساله در عرضه لوازم نورافشاني و آتیش بازی تقريبا پيشتاز و مبتكر طرح هاي نوين در اين عرصه بودند.
آنها ابتدا از موادي براي آتیش بازي استفاده ميكردند كه بيشتر عملكرد آن روي زمين بود كه امروزه به آن آبشار ميگويند،
رفته رفته تركيباتي مثل نيترات پتاسيم منيزيم ، باريم ، گوگرد ، فسفات ، و غيره به منظور زيباتر كردن رنگ آتش استفاده شد كه علاوه بر روي زمين توانستند اين محصولات را به سوي آسمان پرتاب كنند.

بعد از كشف منورهاي آسماني اين عرصه پا به بيشرفت گذاشت و همه كشورها از جمله ايران در توليد و عرضه لوازم نورافشاني جشنها پا به عرصه گذاشتند.
صنعتي كه همراه با خطرات زيادي بود و بايد براي توليد مواد نورافشاني از اصول ايمني و خطرات آن آگاه بود.
در كشور ما ايران از مواد نورافشاني و لوازم آتش بازي در جشنهاي عروسي،مراسمات افتتاحيه و اختتاميه،جشن هاي ملي و مذهبي،٢٢ بهمن، ولادت امامان معصوم،نيمه شعبان،و به منظور فيلم برداري براي مراسم عروسي استفاده شد و رفته رفته علاقه مردم به خريد لوازم آتش بازي زياد و زياد تر شد.
صنعت نورافشاني ابتدا از شهرهاي Liuyang , guangzhou , hunan , changhsha به كشورهاي مختلف صادر شد.