مقالات آتش بازی

تاریخ آتش بازی در ایران

تاریخچه آتشبازی

تاریخچه آتشبازی

درباره پیدایش چهارشنبه سوری و تاریخ آتش بازی در ایران افسانه های زیادی وجود دارد، اما از قدیم الایام آتش در ایران نماد روشنایی، پاکی، طراوت، خلاقیت، حیات و سلامت بوده است. همچنین نماد خدا روی زمین بوده، چهارشنبه سوری مانند پیش درآمدی است برای فرا رسیدن سال نو.

این سنت هنوز در میان اقوام مختلف رواج دارد. اگرچه برخی معتقدند که ریشه زرتشتی دارد، اما این ادعا قابل اثبات نیست. جشن ها و آیین های متعدد ایرانی متعلق به همه ایرانیان به دوران پیش از مهاجرت آریایی‌ها به این سرزمین برمی‌گردد که بسیاری از آنها هرگز زرتشتی نبودند.

شاهنامه (گذر سیاوش از میان آتش)

برخی بر این باورند که شعله‌های آتش در این روز یادآور جشن‌های سال نو با آتش بازی روی پشت‌بام‌ها است. علاوه بر این، پریدن از روی آتش، یادآور عبور سیاوش از آتش است که در شاهنامه فردوسی نیز از آن یاد شده است.

بعلاوه در شاهنامه به جشن نزدیک نوروز اشاره شده است که نشان می دهد چهارشنبه سوری و تاریخ آتش بازی در ایران بسیار کهن و قدیمی است.

آتش بازی در ایران

آتش بازی در ایران

چهارشنبه سوری در دوره ساسانیان

از آنجایی که ساسانیان زرتشتی بودند، این مراسم برای بازگشت ارواح مردگان از پنج روز پایانی سال تا پنجم فروردین رایج بود.

این ده روز به دو بخش «پنجه کوچک» و «پنجه بزرگ» تقسیم میشد. «پنجه» یعنی پنج روز. آنها معتقد بودند که پنجه کوچک برای روح کودکان و کسانی است که بی گناه از دنیا رفته‌اند، پنجه بزرگ برای همه بود.

| برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر محصولات و آتش بازی و نورافشانی مارا در صفحه اینستاگرام دنبال کنید|

قاجاریه و جشن چهارشنبه سوری

یکی از داستان های جذاب در تاریخ آتش بازی ایران به زمان قاجاریه برمیگردد. مجسمه بزرگی از توپ در وسط میدان ارگ تهران در زمان قاجار وجود داشت. در جشن چهارشنبه سوری و در برخی مناسبت‌های دیگر، دختران مجرد دور توپ جمع می‌شدند.

شعر می‌گفتند و از لوله توپ بالا می‌رفتند تا پایین بیاید. آنها معتقد بودند که این فرصتی برای آنها فراهم می کند تا در سال آینده ازدواج کنند.

چهارشنبه آخر سال پس از گسترش اسلام

در تاریخ آتش بازی در ایران پیش از اسلام این جشن را در روز خاصی برگزار نمی‌کردند. معمولاً در اواخر زمستان بود که زمین گرم می‌شد. پس از ورود اعراب، ایرانیان جشن را در چهارشنبه آخر سال برگزار کردند.

این احتمالاً به این دلیل بود که چهارشنبه برای اعراب یک روز شوم بود. آنها معتقد بودند که روشن کردن آتش در این روز، فال بد آن را از بین می‌برد، زیرا آتش در اسلام مظهر پاکی است.

تاریخ آتش بازی در ایران

تاریخ آتش بازی در ایران

زرتشتیان و آتشبازی

این فرضیه که تاریخ آتش بازی در ایران و چهارشنبه سوری برای زرتشتیان است رد می شود زیرا آتش برای آنها بسیار مقدس است. در واقع پریدن از روی آتش مایه شرمساری است.از سوی دیگر، چهارشنبه سوری ریشه در جشن پاییز فروهر دارد که شش روز قبل از فرا رسیدن نوروز برگزار میشد.

زرتشتیان معتقد بودند که ارواح بستگان درگذشته به زمین می‌آیند و دور هم جمع می‌شوند. پس بر پشت‌بام خانه‌هایشان آتش روشن می‌کردند و دور آن می‌نشستند و نماز می‌خواندند.

آتش بازی و زرتشتیان

آتش بازی و زرتشتیان

__________________________________________________________________________________________________________________________

گروه بای فایرورک با بیش از ۱ دهه سابقه در اجرای مراسم نورافشانی و همچنین فروش لوازم آتش بازی مجاز یکی از پیشگامان این عرصه می باشد. از ویژگی های این فروشگاه میتوان به استاندارد بودن تمامی محصولات اشاره کرد که در کشور طراحی و توسط متخصصین ایرانی تولید می شود.

نحوه ارسال محصولات از طریق پیک و باربری میباشد که برای عزیزان ساکن تهران بصورت رایگان ارسال میگردد. جهت ثبت سفارش وسایل و محصولات آتش بازی در مراسمات شما با ما در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.