مقالات آتش بازی

تاریخچه آتش بازی

تاریخچه آتش بازی

در این مقاله میخواهیم درباره ی تاریخچه آتش بازی صحبت کنیم لطفا تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

تاریخچه آتش بازی :

چقدر با تاریخچه آتش بازی و یا نور افشانی آشنایی دارید؟ تاحالا شده به چگونگی پیدایش این پدیده که هرساله جهت اجرای مراسمان در کشورهای مختلف جهان اجرا میگردد فکر کرده باشید؟. . . آتش بازی یا پیروتکنیک (Pyrotechnics) کاری تفریحی و نمایشی است که در جشنها و شادمانی‌های مختلفی در سراسر جهان انجام می‌ شود.

برای برخی کشورها، آتش‌بازی و نورافشانی به عنوان یک مراسم مهم تلقی می‌شود که به نوعی به یک آیین تبدیل شده است.

در چین سنت روشن کردن آتش و آتش بازی برای دفع شیاطین نسل به نسل منتقل شده است، در همین حال در آمریکا آتش بازی با جشن چهارم جولای آمیخته شده است. و در هندوستان از آن برای جشن دیوالی استفاده می شود.

در روسیه و اروپا آتش بازی نمادی سنتی به معنای پایان جنگ است و در کشورهای اسلامی هم جهت اعیاد مذهبی از مراسم آتش بازی را بپا می کنند.

تاریخچه آتش بازی در جهان | پخش کالای مرکزی

کشور چین اولین ابداع کننده آیین آتش بازی :

ظهور پدیده آتش بازی به حدود ۲۰۰۰ سال پیش در کشور چین بر میگردد، یک افسانه مرسوم وجود دارد که می گوید کشف یا اختراع آتش بازی در یک اتفاق تصادفی در آشپزخانه ای در چین و از ترکیب ذغال چوب، سلفور و نوعی نمک یونی که در آشپرخانه های آن زمان رایج بود ایجاد شده و این ترکیب منجر به ایجاد جرقه و شکست یونی یا یونیزاسیون مولکولی شده و اولین صحنه آتش بازی را پدید آورده است.

با این وجود منابع مختلف از ظهور این پدیده جور دیگری یاد می کنند. بعضی منابع اختراع آتش بازی را در قرن ۹ در طول سلسله سانگ در چین میدانند، بعضی دیگر هند را سرچشمه این اتفاق میدانند، اما در ۱۸ اکتبر ۲۰۰۳ در روزنامه ملی هند این موضوع رد و حق امتیاز کشف باروت به چینی ها منصوب شد.

یک راهب چینی به نام لیتیان که در نزدیکی شهر نیویانگ چین زندگی می کرد مخترع فشفشه در حدود ۱۰۰۰ سال پیش بوده است، بنا بر این اتفاق در دوران سلسله سانگ مردم محلی معبدی برای پرستش لیتیان تاسیس کردند و هر ساله در ۱۸ آوریل با تقدیم قربانیان به لیتیان ادای احترام می کنند.

تاریخچه آتش بازی در جهان | پخش کالای مرکزی

انتقال فرهنگ آتش بازی از چین به سایر کشور های جهان :

در اواسط قرن ۱۳ میلادی مارکوپولو باروت متعلق به چین را به اروپا وارد کرد و برای نخستین بار در اروپا برای مقاصد نظامی استفاده شد، و ایتالیایی ها اولین اروپایی هایی بودنند که از این پودر به شدت حساس به اشتعال، برای آتش بازی استفاده کردند.

کشور چین هر ساله بطور تقریبی ۹۰ درصد از ترکیبات مورد نیاز آتش بازی برای روز استقلال آمریکا در ۴ جولای را تامین می کند، البته که این تولید امروزه به حدی رسیده که میتوان گفت چین یکی از صادر کننده های اصلی و بزرگ وسایل آتش بازی نه تنها به آمریکا بلکه به تعداد کثیری از کشورهای جهان نیز شده است.

تاریخچه آتش بازی در جهان | پخش کالای مرکزی

تاریخچه آتش بازی در ایران :

در ایران نیز استفاده از آتش و آتش بازی در جشن ها بگونه ای دیگر از دوران باستان مرسوم بوده است. در جشنی که امروز بعنوان چهارشنبه سوری میشناسیم از شب واپسین چهارشنبه سال آتشی برافروخته و تا صبح روشن نگه داشته می شد.

البته در سالیان اخیر آنچه بیش از آتش رواج داشته ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه، پر سر و صدا و حتی پر خطر بوده است.

کارخانه ساخت لوازم آتش بازی در چین :

کم کم ترکیباتی مانند نیترات ، پتاسیم ، منیزیم ، باریم ، گوگرد ، فسفات ، و … به منظور زیباتر کردن رنگ نورافشانی استفاده شد که علاوه بر روی زمین، توانستند این محصولات را به آسمان پرتاب کنند که بعدها به نام منور آتش بازی معروف شدند وتقریباً امروزه بالغ بر ۴۷ مدل منور و وسایل آتش بازی هوایی نیز داریم که این تخمین بسیار تقریبی است چرا که تنوع در ساخت این وسایل بسیار زیاد و حتی در بسیاری از موارد خارج از محیط کارگاه یا کارخانه جات و به صورت دست ساز می باشد.

بعد از کشف منور آتش بازی این صنعت با پیشرفت چشمگیری روبرو شد و به سایر کشورها از جمله ایران نیز صادر شد و تولید و استفاده از لوازم آتش بازی در جشن های مختلف پرطرفدار شد.

 

| جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر آتش بازی و نورافشانی مراسم عروسی و تولد و… ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید. |

 

 

 

نکات ضروری و مهمی که به هنگام آتش­ بازی و نورافشانی عروسی باید توجه کرد :
  • از نگه­داری و انباشت مواد آتش­ زا و خطر آفرین در خانه جدا خودداری کنید.
  • محصولات آتش ­بازی و نورافشانی را از اطفال خود دور نگه دارید.
  • از پرتاب فشفشه و محصولاتی اتش زا به سمت درختان وگیاهان جدا خودداری کنید.
  • قبل از جمع­ آوری بقایای آتش ­بازی از خاموش بودن آن­ها اطمینان کامل حاصل کنید.
  • در هنگام آتش ­بازی لوازم اطفاء و خاموش کننده آتش را در دسترس قرار دهید.

 

گروه بای فایرورک با بیش از ۱ دهه سابقه در امر اجرای مراسم نورافشانی و همچنین فروش لوازم آتش بازی و نورافشانی مجاز یکی از پیشگامان این عرصه می باشد. از ویژگی های این فروشگاه میتوان به استاندارد بودن تمامی محصولات اشاره کرد که در کشور عزیزمان طراحی و توسط متخصصین ایرانی تولید می شود لذا تمامی محصولات استفاده شده در اجرای آتشبازی و یا فروشگاه آنلاین ما مجاز و با افتخار ، تولید ملی میباشد.

برای مشاهده محصولات فروشگاه و خرید آنلاین میتوانید به بخش فروشگاه مراجعه کرده و یا از طریق نصب اپلیکیشن و یا ربات تلگرامی ما اقدام به ثبت سفارش نمایید. تمامی محصولات ارائه شده دارای ضمانت سلامت فیزیکی میباشند و درصورت عدم رضایت پس از تماس تلفنی با مدیریت فروشگاه قابل تعویض است . همچنین نحوه ارسال محصولات از طریق پیک و باربری میباشد که برای عزیزان ساکن تهران بصورت رایگان ارسال میگردد.جهت ثبت سفارش وسایل و محصولات آتش بازی سرد و گرم در مراسمات شما با ما در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.